Книги про куренівську трагедію в електронному вигляді.Фотографії, карти, зображення, що стосуються куренівської трагедіїПроекти щодо Бабиного Яру.Думки ідеї, відгуки, пропозиції - на цьому форумі.

Публікації про куренівську трагедію в електронному вигляді.

Бабин Яр: шукайте жінку

Є підстави вважати, що урочище Бабин Яр утворилося в добу останнього зледеніння в Європі, коли льодовик величезними масами насунувся й на територію сучасної України, змінюючи зокрема й форми рельєфу. Відступаючи й танучи, льодовик залишав за собою новоутворені водоймища. Вчені вважають, що це був четвертий у Європі льодовик, який полишив її тільки за 12 тис. років до нової ери. Тоді в Україну просунулися північні холодолюбні тварини - мамонти, шерстисті носороги, олені. Кістки мамонтів у різні часи було виявлено на Кирилівських висотах, у Протасовому яру. Археолог В.Хвойка, який наприкінці минулого століття досліджував сліди перебування людей на цій території, дійшов висновку, що велетенські тварини були впольовані людиною, а їхні кістки використовувалися як основа для жител.

У дописемний період назви урочищ, річок передавалися з вуст в уста й тому мало які з них дійшли до наших днів, отже, й перших назв Бабиного Яру ми не маємо. Зафіксована ж назва урочища виникла, очевидно, вже після татаро-монгольської навали. В привілеї на землеволодіння, наданому домініканцям 1401 року, згадано "хлопачь, котрий називається Бісова Баба". В інших документах згадується "Шалена баба", "Бісова баба". Очевидно, мова йде про не вельми привітну господарку, яка володіла цими землями й була неодружена ("неякась невеста"), а на спокут своїх гріхів заповідала домініканцям свої ґрунти. Домініканці оселилися у Києві у 1222-1226 роках. Найактивнішу роль в діяльності ордена відігравав тоді проповідник католицизму Яцек Іакінф Одровенж (1183-1257), який у 1220-х роках переїхав до Києва. Захопивши землі подолян, домініканці на північній околиці міста, за слободою Плоською, заснували нову слободу, яка одержала назву Яцківка, вона ж Іакінфівка, а вся місцевість - Пріорка (пріор, той самий Яцек, був настоятелем домініканського монастиря).

1401 року Олександр Київський видав домініканцям привілей на ґрунти Нижнього Сирця, а також на підтвердження попередніх документів, на "хлопачь, який називався Бісова Баба". Отже, очевидно, що ця назва виникла значно раніше. Термін "Бісова Баба", "Шалена Баба" зустрічається в документах на землеволодіння не один раз, а згодом у народній вимові й офіційних паперах замінюється на Бабин Яр. Місце його розташування на картах XVIII-XX століть і в тогочасних документах визначається чітко. Віддавана через Бабин Яр протікав струмок з однойменною назвою. Впадав цей потічок у славнозвісну Почайну. Після куренівської трагедії його забрали в колектор і засипали.

Бабин Яр завдовжки близько 2,5 км й глибиною 50 м було найбільшим на території Києва та його околиць. Саме цю місцевість обрали фашистські кати для масових розстрілів під час тимчасової окупації Києва. Нині це урочище в Шевченківському районі столиці відоме не лише киянам, а й усьому цивілізованому світу. Пам'ять загиблих увічнена скульптурною композицією й окремим пам'ятним знаком.

Лідія ПОНОМАРЕНКО. "Вечірній Київ".


пишіть.